Portal wiedzy CNC

wszystko co chciałbyś wiedzieć o maszynach sterowanych numerycznie w jednym miejscu

Programowanie automatyczne maszyn CNC

Programowanie maszynowe - jest to system gdzie za pomocą komputera zew. Dokonuje się zapisu programu za pomocą odpowiedniego języka symbolicznego, gdzie
w późniejszej fazie przetwarza się ten program do postaci gotowego programu sterującego. Symboliczne języki to EXAPT i KSP ( Konwersacyjny System Programowania).

Zasadę programowania maszynowego przedstawiono na rys. 4.16. Zasadniczo jest ono realizowane niezależnie od wyposażenia warsztatu, a zadanie technologiczne zdefiniowane
w programie jest rozwiązywane bezpośrednio wg określonej procedury przetwarzania.
W systemie programowania automatycznego programy obróbki części są tworzone w języku problemowo zorientowanym, a dane sterujące niezbędne do obróbki są generowane przez dostęp do plików ze szczegółowymi informacjami na temat aplikacji rys.4.17[3].

program cnc

Zasada programowania maszynowego [3].

Cnc i programowanie

Przetwarzanie programu części w trybie automatycznym [3].

W strukturze programu można wyróżnić rys. 4.18:. dane główne (nagłówek), definicje geometryczne i technologiczne, instrukcje wykonawcze i symbol zakończenia.

programowanie maszyn cnc

Przykład programu obróbki w języku EXAPT [3].

Realizacja programu jest wspomagana przez procesory i postprocesory. Procesor przetwarza program części (ma dostęp do plików) i generuje niezależny od obrabiarki interfejs (CLData – cutter location data). Postprocesor, który ma dostęp do danych obrabiarki, przetwarza plik danych pośrednich CLData do postaci programu sterującego i dopasowuje go do wybranej obrabiarki NC i układu sterowania. W tej fazie są wykonywane następujące czynności:

  • kontrola możliwości realizacji danych CLData na obrabiarce,

  • dopasowanie programu do charakterystyki obrabiarki,

  • sprawdzenie przestrzeni roboczej i wystąpienia kolizji narzędzi,

  • tworzenie bloków programu sterującego przy przenoszeniu na inne obrabiarki,

  • symulacja przebiegu obróbki.

Zaletą automatycznego przygotowania programów NC jest obok przyjaznego dla programisty środowiska i ułatwionej kontroli błędów i kolizji, także wspomniana możliwość przenoszenia wygenerowanego programu na inne użytkowane w warsztacie obrabiarki [3].

Jeżeli interesują Cię maszyny sterowane numerycznie lub jesteś związany z branżą CNC zapraszamy do polubienia profilu CNC na facebooku.