Portal wiedzy CNC

wszystko co chciałbyś wiedzieć o maszynach sterowanych numerycznie w jednym miejscu

Sterowanie kształtowe

Sterowanie kształtowe obejmuje wszystkie te przypadki obróbki, w których droga narzędzia względem przedmiotu obrabianego musi przechodzić przez kolejno wyznaczone punkty toru i jest ona linią składającą się zarówno z prostoliniowych, jak i krzywoliniowych odcinków (rys. 3.8). Dowolny zarys uzyskuje się dzięki współdziałaniu dwóch lub więcej silników napędów ruchów posuwowych. W czasie ruchu narzędzia pomiędzy dwoma punktami pośrednimi na zdefiniowanym matematycznie torze ruchu stosuje się interpolację (rys. 3.3).

a)

Sterowanie kształtowe

b)

Sterowanie kształtowe

Typ obróbki kształtowej: a) zarysów prostych, b) zarysów złożonych [3].

W zależności od liczby sterowanych osi wyróżnia się sterownie kształtowe:

  • sterowanie kształtowe 2D – narzędzie może wykonywać ruchy po łuku okręgu i elipsy.

  • sterowanie kształtowe 2 1/2 D – umożliwia ruchy narzędzia na różnych płaszczyznach współrzędnych: X/Y, X/Z i Y/Z. w tym przypadku sterowane SA wszystkie trzy osie, jednak w danej płaszczyźnie tylko dwie jednocześnie.

  • sterowanie kształtowe 3D – umożliwia przestrzenne ruchy narzędzia (3C – trzy ruchy posuwowe są sterowane w sposób ciągły, 4C – trzy ruchy posuwowe i jeden obrotowy są sterowane w sposób ciągły, 5C – trzy ruchy posuwowe i dwa ruchy obrotowe są sterowane w sposób ciągły).

W praktyce mogą występować układy sterowania mieszanego, np. punktowo-odcinkowego czy kształtowo-odcinkowego.

Struktura układu sterowania kształtowego

Jeżeli interesują Cię maszyny sterowane numerycznie lub jesteś związany z branżą CNC zapraszamy do polubienia profilu CNC na facebooku.